Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi

Mustafa Kemal` in Samsuna Çıkışı

Yıldırım orduları grup komutanı iken İstanbul’a geri çağırıldı. İstanbul’a geldiğinde limana demirlenmiş itilaf dev gemileri görünce yaveri Cevat Abbas Gürer’e dönerek: “geldikleri gibi giderler” dedi. Türklerin elinde kalan silah ve cephaneyi toplaması için 9. ordu müfettişliğine tayin edildi. Türk milletin milli bilincini uyandırmak amacıyla havza genelgesi yayımlandı.

Havza Genelgesi (28-29 mayıs 1919) Mustafa Kemal kendi yayımlamıştır. amaç; milli bilinci uyandırmak.

Maddeler: İzmir’in işgali her yerde protesto edilecek, protestolar yapılırken masum azınlığına zarar verilmeyecek. halı iken haksız duruma düşmemek için ordular dağıtılmayacak, silahlar teslim edilmeyecek.

Amasya Genelgesi (21-22 Haziran 1919)

Mustafa Kemal silah arkadaşıyla birlikte yayımladı. İsmet İnönü imzalayan veya onaylayan arasında yoktur. Bu genelge bir ihtilaf Beyannamesidir. bu genelgeden sonra Mustafa Kemal ARTIK İSTANBUL Anadolu’ya hakim değil tabi olacaktır. İlk defa milli mücadelenin amacı gerekçesi ve yöntemi belli olmuştur İstanbul hükümeti üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirmemektir.

İstanbul hükükümeti üzerine aldığı görevi yerine getirmemeye devam ederse her türlü etkisine denetimden uzak yeni bir kurul oluşturacak. ilerde temsil heyetinin temelleri atılmıştır.

Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir